Nugaros smegenų stimuliacija

Stuburo smegenų stimuliacija naudojama siekiant užblokuoti lėtinio neuropatinio skausmo pojūtį bet kurioje kūno srityje. Ji gali būti taikoma , jei kenčiate ilgalaikį (lėtinį ) rankos, kojos ar nugaros skausmą ir negaunamas palengvėjimas taikant tradicinius metodus. Mažas neurostimuliatorius bei elektrodas implantuojamas į kūną, kuris perduoda elektros srovę į nugaros smegenis. Ligonis jaučia dilgčiojimą stipriausio skausmo zonoje.

Šis lėtinio skausmo malšinimo būdas pasaulyje taikomas daugiau nei 30 metų. Deja, Lietuvoje tik keletui ligonių yra implantuoti neurostimuliatoriai dėl lėtinio skausmo. VLK kol kas centralizuotai  nekompensuoja reikalingų priemonių įsigijimo.

Nugaros smegenų stimuliatorius ( SCS ) yra prietaisas chirurginiu būdu implantuojamas po oda bei siunčia švelnią elektros srovę į stuburo smegenis. Ploni laidai bei elktrodai perneša impulsus iš neurostimuliatoriaus iki nervinių pluoštų stuburo smegenyse. Kuomet įjungta stimuliacija jaučiamas lengvas dilgčiojimas skausmo srityje. Skausmas sumažėja , nes elektros srovė pertraukia skausmo signalo plitimą iš nugaros smegenų į galvos smegenis. Stimuliacija nepašalina skausmo šaltinio, ji tiesiog pakeičia skausmo impulsų plitimą į smegenis. Todėl skausmą malšinantis poveikis skiriasi kiekvienam asmeniui . Be to, kai kuriems pacientams atsirandantis dilgčiojimo pojūtis gali būti nemalonus tuomet gali tekti naudoti moderniausius neurostimuliatorius, kurie dilgčiojimo nesukelia. Dėl šių priežasčių ligoniams pirma atliekama bandomoji stimuliacija prieš nusprendžiant dėl nuolatinio neurostimuliatoriaus implantavimo. Nugaros smegenų stimuliacijos tikslas yra skausmo sumažinimas 50-70 % . Tačiau net ir nedidelis skausmo sumažinimas gali būti reikšmingas ligonio savijautai , jei ji padeda atlikti savo kasdieninę veiklą bei sumažina vartojamų medikamentų dozes. Deja, stimuliacija neveikia visiems. Jei bandomoji stimuliacija nepavyksta, badomasis elektrodas pašalinamas. Bandomoji stimuliacija yra minimaliai invazyvi ir papratai nesukelia komplikacijų.

 Kam tinka šis gydymo metodas?

 Prieš nustatant, ar nugaros smegenų stimuliacija ( NSS ) yra jums tinkama , jūsų būklė bus atidžiai įvertinta. Kadangi skausmas taip pat turi psichologinį poveikį, psichologas įvertins Jūsų psichologinę būklę, taip siekiant padidinti sėkmingo rezultato tikimybę. Neurochirurgas , skausmas specialistas įvertins jūsų naudojamus vaistus , dozes ir fizinę būklę. Gydytojas norės patikrinti visus ankstesnius gydymo būdus, įskaitant vaistus , fizinės terapijos procedūras, injekcijų kiekį ir operacijų skaičių. Pacientai, nukreipiami šiam skausmo malšinimo būdui paprastai turėjo negalią daugiau nei 12 mėnesių ir skundžiasi labai stipriu nugaros ir rankos ar kojų skausmu. Jie paprastai turėjo vieną ar kelias nesėkmingas stuburo operacijas.

Jums gali tikti NSS, jei atitinkate šiuos kriterijus:

• Konservatyvi terapija malšinant skausmą nepavyko

• Jūsų skausmo šaltinis negali būti pašalintas

• Jums nebūtų naudos iš papildomos operacijos

• Jūs nesate rimtai priklausomas nuo skausmo vaistų ar kitų narkotikų

• Jūs neturite depresijos ar kitų psichikos ligų

• Jūsų bandomoji NSS stimuliacija sėkminga

 

NSS gali padėti sumažinti lėtinį skausmą, kurį sukelia:

Lėtinis kojų (išialgija) arba rankos skausmas: nuolatinis skausmas, kurį sukelia degeneracinės ligos, pavyzdžiui, artritas ar stuburo kanalo stenozė arba iš nervų pažeidimai.

Nesėkmingas chirurginis gydymas: išlikus galūnių ar juosmens skausmui po stuburo operacijų

Kompleksinis regioninis skausmo sindromas (CRPS): nervų sistemos liga, kuomet pacientai jaučia pastovų lėtinį deginantį skausmą, paprastai pėdos arba rankos srityje. Atsiranda po traumų ar chirurginių intervencijų (pavyzdžiui, ortopedinių ar chirurginių operacijų). Dar kitaip vadinama refleksine simpatine distrofija (RSD).

Arachnoiditas: skausmingas nugaros smegenų voratinklinio dangalo uždegimas ar randėjantis meningitas apgaubiantis stuburo nervus.

Kitos būklės, kurių sukeltas lėtinis skausmas gali būti malšinamas su NSS: amputacinės bigės skausmas, krūtinės angina, periferinių kraujagyslių ligos, išsėtinės sklerozės sąlygotas skausmas, nugaros smegenų pažeidimas.