Fantomins galūnių skausmas
Fantominis galūnių skausmas tai lengvas ar ypač stiprus skausmas jaučiamas srityje, kurioje buvo ampituota galūnė. Šie skausminiai pojūčiai paprastai bus išnyksta ar sumažėja per tam tikrą laiką. Tačiau kuomet fantominis galūnių skausmas tęsiasi ilgiau nei šešis mėnesius, tikimybė kad jis sumažės yra menka.
Kokios priežastys sukelia fantominį galūnių skausmą?
Nors galūnės ten nebėra, likusios nervų galūnės ties amputacijos riba toliau siunčia skausmo signalus į smegenis, todėl galvos smegenys gali suvokti, kad galūnė yra vis dar ten.
Fantominio galūnių skausmo simptomai?
Be skausmo amputuotoje galūnėje, kai kurie žmonės patiria ir kitų pojūčių, pavyzdžiui, dilgčiojimą, spazmus, šilumos, ar šalčio būvimą. Ligonis gali patirti bet kokius pojūčius amputuotos galūnės vietoje, kurie buvo patirti iki jos amputacijos.
Kaip fantominis galūnių skausmas gydomas?
Sėkmingai gydyti fantominį galūnių skausmą yra labai sunku. Gydymo planas sudaromas individualiai remiantis ligonio patiriamu skausmuo pobūdžiu, greta esančia simptomatika. Tai paprastai kompleksinis gydymas.
Jis susideda iš:
- biologinio grįžtamojo ryšio pratimų;
- raumenų įtampos mažinimo;
- atsipalaidavimo metodų;
- masažo amputacijos srityje ;
- vietinių anestetikų, ir / arba steroidų injekcijų; nervų blokados;
- chirurginio gydymo metu atlaisvinami rando srityje esantys nervai; fizinė terapija;
- TENS (transkutaninės elektrinė nervų stimuliacija) .
- Vaistai, pavyzdžiui, skausmo sumažinimui, neuroleptikai, prieškonvulsiniai, antidepresantai, beta adrenoblokatoriai ir natrio kanalų blokatoriai.
Neurostimuliacija yra taikoma, kuomet šie aukščiau išvardinti būdai yra neefektyvūs. Nugaros smegenų stimuliacija yra ypač efektyvi. Ligoniai skausmą nustoja justi jau operacinėje tik pradėjus testuojančią stimuliaciją. Esant sudėtingesniems atvejams gali būti taikoma ir gilioji smegenų stimuliacija .